Kiedy należy modernizować kolejowe instalacje elektryczne?
Modernizacja kolejowych instalacji elektrycznych jest kluczowa dla bezpieczeństwa i niezawodności trakcji. Sprawne i nowoczesne instalacje są bardziej wydajne, co wpływa na komfort eksploatacji. Na modernizacji zyskują wszyscy – przewoźnicy, pasażerowie, administratorowie i zarządcy oraz serwisanci. Przestarzałe instalacje warto zmodernizować, aby ograniczyć ryzyko przestoju kolei. Unowocześnienie sieci zmniejsza bowiem zagrożenie pojawianie się poważnych awarii, które mogą być kosztowne w naprawie.
Co ważne zmodernizowana instalacja elektryczna może poprawić wygląd stacji lub peronu, co pozostaje nie bez znaczenia dla prestiżu miasta. Przykładowo w ramach modernizacji kolejowych instalacji elektrycznych w Krakowie wymieniliśmy oświetlenie na bardziej energooszczędne i ekologiczne. Zastosowaliśmy świetlówki LED, które dają więcej światła niż tradycyjne oświetlenie. Zabezpieczyliśmy przewody elektryczne, dzięki czemu przestrzeń miasta stała się bezpieczniejsza. Zawsze wymieniamy zużyte i wyeksploatowane linie kablowe i przestarzałe skrzynie transformatorowe.
Kolejowe instalacje elektryczne
Za przesyłanie i rozdzielanie energii elektrycznej na sieci trakcyjne odpowiada elektroenergetyka kolejowa i jest to branża, która stale się rozwija. Instalacje elektryczne mają zapewniać sprawne, wydajne i przede wszystkim ekologiczne funkcjonowanie komunikacji kolejowej. Obecnie w wielu miastach w Polsce wdrażane są rozwiązania służące poprawie bezpieczeństwa i poprawie efektywności działania przestarzałych linii kolejowych, a jednym z elementów, który trzeba zmodernizować, są właśnie instalacje elektryczne. Coraz częściej stosowane są innowacyjne rozwiązania, inteligentne systemy zarządzania i przesyłu danych, które czynią podróż koleją bardziej komfortową i przede wszystkim bezpieczną.