Dlaczego dobre oświetlenie zewnętrzne terenów kolejowych jest ważne?
Oświetlenie terenów kolejowych jest kluczowe w kwestii bezpieczeństwa podróżnych i przechodniów oraz kierowców i pracowników obsługi. Właściwie zaprojektowane oświetlenie powinno zapewnić dobrą widoczność każdemu użytkownikowi kolei, dlatego powinno być równomierne i dobrze oddawać barwy. Na terenach kolejowych ważne jest ograniczenie olśnienia i właściwy rozkład luminacji. Dodatkowo podświetlane muszą być wszystkie elementy niezbędne do prawidłowej pracy trakcji, Poza tym w tunelach i przejściach podziemnych musi być zagwarantowane zasilanie awaryjne, które zapewni dostęp światła w razie braku prądu.
Wymagania dotyczące oświetlenie terenów kolejowych
Światło na terenach kolejowych nie może stanowić obciążenia dla otoczenia, dlatego podświetlane powinny być tylko te elementy, które rzeczywiście tego wymagają. Tereny kolejowe są bardzo zróżnicowane i rozbudowane. Wykonywane są na nich różne czynności, które wymagają odpowiedniego oświetlenia. Dobrze zaprojektowane oświetlenie powinno być energooszczędne i efektywne.
W oświetleniu trakcji kolejowych nie mogą występować olśnienia, które mogą rzutować na jakość widzenia i docelowo przyczyniać się do wypadków. Wymagane jest stosowanie barwy oświetlenia, która pozwoli na właściwy odbiór kolorów otoczenia. Ważny jest także współczynnik Ra – przy budowie linii elektroenergetycznych w Katowicach zachowujemy wskaźnik odbicia barw Ra w zakresie od 20 do 40.
Oprócz samych urządzeń końcowych kluczowy jest system sterowania. Oświetlenie może być obsługiwane w sposób ręczny lub automatyczny na podstawie informacji z czujników zmierzchu albo ustalonego harmonogramu. Ponadto w systemach sterowania istnieje możliwość monitorowania oświetlenia